Przewodnik po Palermo, co zobaczyć, zwiedzanie, hotele

, Tagi , , , , , , , , , , ,

Palermo, jakże pięknie brzmi ta nazwa. A dotyczy oczywiście jednego z najsłynniejszych i jednocześnie najciekawszych miast położonych na Sycylii. To metropolia, która od wielu lat konkuruje z Katanią o miano turystycznego raju. Wiele je łączy, ale to Palermo stało się w dawnych wiekach stolicą największej wyspy Morza Śródziemnego. W tym tekście nie będziemy jednak punkt po punkcie odnajdywać podobieństwa i różnice między tymi dwiema aglomeracjami. Skupimy się tylko na tym jednym, kulturalnym i gospodarczym centrum Sycylii. Mimo pewnych kontrastów, turyści tłumnie przybywają do tej włoskiej krainy. Czyżby przyciągał ich łagodny klimat, a może doskonale zachowane zabytki – świadectwo i dziedzictwo minionego czasu? Nasz przewodnik po Palermo odpowie na to pytanie, a także pomoże rozeznać się we wszystkim, co jest związane ze stolicą tego rozległego, włoskiego regionu. Czego więc dowiesz się, czytając poniższy tekst?

  • Zanim wyruszysz szlakiem turystycznym i odkryjesz imponujące zabytki Palermo, zdobędziesz wiedzę na temat historii miasta i z łatwością wskażesz palcem na mapie, gdzie dokładnie się ono znajduje;
  • Nie będziesz zagubiony tuż po wylądowaniu. Z naszym przewodnikiem trafisz szybko do centrum, a także zapamiętasz, jak najlepiej poruszać się po samym mieście;
  • Z czego najbardziej słynie Palermo? Gdzie musisz obowiązkowo jako turysta z Polski zajrzeć, czyli które stare progi przekroczyć? Te kwestie też zostaną wyjaśnione.
  • Czy jeden dzień wystarczy na zobaczenie tych wszystkich najważniejszych zabytków (głównie rozlokowanych w sercu miasta)?
  • Jeśli jednak zdecydujesz się na nieco dłuższe wakacje, to w których pięciu hotelach wypoczniesz tak, że będziesz mieć siłę na dalsze spacery i zwiedzanie?
  • Palermo słynie też z wielu plaż, co jest dobrą informacją dla osób uwielbiających pluskanie w morzu. Które z nich zapewnią latem idealny relaks, gwarantując wymarzoną opaleniznę?
  • Czy w innych porach roku warto przyjechać do sycylijskiej stolicy, a może tylko w tzw. sezonie wycieczka tam opłaca się w stu procentach?
  • Jak wygląda sprawa dotycząca bezpieczeństwa na miejscu? Czy powinieneś być szczególnie ostrożnym? Na co musisz zwracać uwagę i gdzie nie zaglądać samemu, by nie stracić kosztowności i dobrego humoru?
  • Z nami na pewno nie zgłodniejesz. Czytając ten przewodnik po Palermo, rozsmakujesz się w sycylijskiej kuchni (niemalże poczujesz zapachy opisywanych, regionalnych potraw).

Położenie i historia miasta

No to w drogę! Gdzie? Na południe Włoch. Do miasta założonego przez Fenicjan ponad 2700 lat temu! Do tej części Sycylii, w której z lotu ptaka widać i pasmo górskie, i zatokę Palermo połączoną z rozległymi wodami Morza Tyrreńskiego. Miejsca nadal gwarnego i tak niezwykłego, różniącego się od każdej metropolii w Polsce, że nie sposób o nim zapomnieć.

Dawniej, czyli początki Palermo

W jednym mieście pobudowane są barokowe kościoły, normańskie pałace, a nawet arabskie kopuły. Głosy dochodzące z bazarów przenoszą w czasie tysiąc lat wstecz. Wystarczy, że zamkniesz oczy i wsłuchasz się w głosy handlarzy, zachęcających Cię do kupna swoich towarów. Przy okazji w takim miejscu możesz również poznać barwną historię miasta. Wszak większość mieszkańców wie, że zapach grillowanego, baraniego mięsa to nie żadna nowość. Podobnie jak sznury suszącego się prania między murami domów.

Tak w Palermo było niemal do zawsze. Zbudowane w 734 roku, znane ówcześnie jako Sis, czyli „Kwiat”, z czasem pod nazwą Panormos dostało się w ręce Kartagińczyków, a następnie Rzymian (na ponad tysiąc lat!). Kto jednak wprowadził miasto w złoty okres rozwoju? Okazuje się, że Arabowie w trakcie emiratu. Dopiero, gdy w 1130 roku podbili je Normanowie i rządziły różne dynastie, Palermo ogłoszono stolicą Sycylii. Ostatecznie trzeba było czekać do XIX wieku, aby ów region stał się typowo włoski (zjednoczenie Włoch). Teraz rozumiesz, skąd tam taki miszmasz kulturowy. Widoczny zarówno w architekturze, jak i obyczajach (dziś nie brakuje grup imigrantów, m.in. z Azji Południowej) tego miasta, będącego też jednym z głównych portów na wyspie.

Geografia – gdzie dokładnie jest Palermo

Skoro zarysowaliśmy już kawałek historii miasta, to wypada jeszcze zrobić to samo z jego położeniem. Kartografowie bez problemu, z przepaską na oczach, trafiliby do Palermo. Wierzymy, że uważałeś na lekcjach w szkole. Jeśli jednak nie, to zapamiętaj przynajmniej kilka poniższych zdań.

Mające prawie 160 km2 powierzchni Palermo, ze swoimi pięcioma dzielnicami to największa aglomeracja na Sycylii. Zamieszkana przez około 700 tysięcy ludzi, otoczona pasmem górskim o nazwie Piana degli Albanesi (z ważną pod kątem historycznymi górą Monte Pellegrino), znajduje się w kotlinie trzech, obecnie nie tak widocznych, rzek (Papireto, Kemonii i Oreto – na nich pobudowano ulice i domy). Zajmuje północno-zachodni, żyzny teren Sycylii, ten od strony Morza Tyrreńskiego (nie Śródziemnego!). Nic dziwnego, że wszyscy stosują przymiotnik malowniczy do opisania tego miejsca.

Przewodnik po Palermo – planowanie podróży i praktyczne wskazówki

Stolica Sycylii czeka z otwartymi ramionami na turystów z całego świata. Można śmiało stwierdzić, że przez cały rok. W czym duża zasługa klimatu. Czy faktycznie pogoda w Palermo jest doskonała w każdym miesiącu? Kiedy powinieneś udać się do tego włoskiego miasta?

Najlepszy czas na podróż

Ktoś dobrze obliczył, że rocznie w tym regionie słońce nie jest zakrywane przez chmury przez 2530 godzin! To dużo. Nic dziwnego. Palermo to przecież jedna z najbardziej gorących metropolii w całej Europie (30 stopni Celsjusza to standard). Lata są oczywiście długie i suche, co ma swoje plusy i minusy. Turyści się cieszą, miejscowi niekoniecznie, ze względu na brak deszczu. Zimy są z kolei bardzo łagodne – śnieg padał tam tylko kilkanaście razy w ciągu pół wieku, a temperatura nie zeszła nigdy poniżej 0 stopni Celsjusza. Jeśli więc jesteś osobą, której zależy głównie na opaleniźnie i pływaniu różnymi stylami w ciepłym morzu, to lipie i sierpień będą idealne. Jeżeli jednak chcesz na spokojnie zwiedzić każde miejsce, unikając tłumów, to zdecydowanie bardziej polecamy przyjazd poza sezonem. Wrzesień czy październik okazują się wtedy najlepszymi miesiącami (też ze względu na tańsze bilety i ceny na mieście).

Ile jest kilometrów z lotniska Palermo do centrum?

Gdy nie wiesz jeszcze, w jaki sposób przybyć do tego dużego, sycylijskiego miasta, to podpowiadamy, że najwygodniejszy będzie samolot. Tym bardziej że loty odbywają się z kilku miast w Polsce. Ale tylko z jedne linie – Ryanair oferują kursy regularne (dwa razy w tygodniu) i bezpośrednie – z Wrocławia, Krakowa itd. W ciągu 2,5 godzin dotrzesz na Międzynarodowy port lotniczy Palermo im. Falcone-Borsellino, czyli największe włoskie lotnisko na Sycylii (jest też drugie, średniej wielkości o nazwie: Palermo-Boccadifalco). Szacunkowy koszt biletu w dwie strony to blisko 300 zł (najciekawsza cena).

Wspomniany, działający od 1985 roku, port nie znajduje się „rzut beretem” od centrum miasta. Musisz przebyć jeszcze ponad 35 km. Właśnie w takiej odległości znajduje się lotnisko od serca metropolii. Nie będziesz jednak czekał, aż ktoś zaproponuje Ci przejażdżkę na gapę. Tuż po wylądowaniu zejdziesz do podziemi terminala, gdzie mieści się dworzec kolejowy. Wygodnie i szybko dostaniesz się do Palermo po kupieniu biletu w cenie około 7 euro. Pociągi kursują często i zabiorą Cię tam, gdzie, odkryjesz antyczne skarby.

Jak poruszać się po Palermo?

Kiedy wysiądziesz z pociągu, Twoim oczom ukaże się miasto pełne skuterów i rowerów. Hałaśliwa stolica Sycylii, w której kierowcy czują się na tyle uprzywilejowani, że nie zwracają uwagi na właścicieli jednośladów. A jak ty powinieneś poruszać się po tym mieście, aby się nie zgubić i bez problemu dojechać do każdej, ważnej dzielnicy? Dobra okaże się komunikacja miejska: tramwaj oraz autobus (bilety do kupienia automatach na dworcu Palermo Centrale oraz w wielu kioskach na terenie miasta). Ten drugi środek transportu nie zawsze jednak trzyma się rozkładu jazdy. Lepiej więc wynająć auto.

Czy w Palermo jest metro?

Tak. Obecnie transport publiczny jest tutaj tak rozwinięty, że przyjezdny może liczyć również na podróżowanie metrem. Funkcjonują aż trzy linie metra: A, B i C. Pierwsza i trzecia odjeżdża ze Stazione Centrale, a następnie ich trasa prowadzi wzdłuż torów. Wybierając A zawsze dotrzesz do głównego lotniska w mieście. Nie musisz się przejmować ceną biletu, ważnego przez 90 minut. Wynosi ona raptem 1,50 euro (podobnie jak koszt za przejazd taryfą).

Wypożyczenie samochodu – informacje

Duża część osób woli przemieszczanie się autem. To zrozumiałe. W ten sposób też można dostać się do najważniejszych obiektów w mieście, bez oczekiwania na autobus na jednym z przystanków. Nie chodzi jednak o przyjazd własnym pojazdem do Palermo, a o wynajem auta na lotnisku. Samo wypożyczenie (najlepiej przez internet z wyprzedzeniem) nie jest może drogie, bo kosztuje, uśredniając, jakieś 300 zł (70 euro) na cały dzień. Jest jednak coś jeszcze, za co musisz zapłacić.

Warto wiedzieć: Do ceny wynajęcia samochodu dodatkowo dolicz również ubezpieczenie (150 zł) oraz wymaganą kaucję zwrotną w wysokości 100 euro.

Wydaje się, że to świetne rozwiązanie. To prawda, ale tylko wtedy, gdy zatrzymałeś się w jakimś hotelu poza miastem i chcesz pozwiedzać okolicę. Musisz też być doświadczonym, cierpliwym i zawsze uśmiechniętym kierowcą. Dlaczego? Bo, jak informuje każdy przewodnik po Palermo, parkowanie w tym mieście wiążę się z dużymi umiejętnościami, szybkością działania i niekoniecznie zdrowym rozsądkiem. Mieszkańcy i inni parkują tam, gdzie im najlepiej pasuje (czytaj: tam, gdzie akurat zmieści się auto). Gdy zrobisz to samo, ktoś może Ci zaproponować przypilnowanie pojazdu – niby za niewielką opłatą, ale uważaj, bo często jest to wyłudzacz.

Przewodnik po Palermo – turysto odkrywaj skarby i patrz pod nogi!

Kwestie związane z poruszaniem się po mieście mamy za sobą. W tym rozdziale dowiesz się natomiast, co warto zwiedzić w centrum Palermo. Co więcej, wyjaśnimy, czy jeden dzień na pewno wystarczy, aby nie przegapić żadnego ważnego punktu na mapie miasta. Na koniec podpowiemy, na co musisz zwracać szczególną uwagę w trakcie swojej wędrówki.

Co zobaczyć w centrum Palermo – wybrane obiekty

Jak w każdym dużym włoskim mieście, tak i w Palermo również odkryjesz co najmniej kilkanaście zabytków. Cofniesz się do czasów, kiedy woźnica poruszał się po kamiennych ścieżkach, nie myśląc nawet, jak będą zmieniać się jego rodzinne strony za panowania kolejnych władców różnych nacji. Że z czasem z budowli i murów rzymskich pozostaną ruiny, ale zachowa się „nowszy” pałac królewski czy kościoły wzniesione w stylu gotyckim, barokowym i renesansowym. Ty będziesz tym obcym z zewnątrz, człowiekiem, który z bliska ujrzy świadectwo minionych wieków. Przejdziesz monumentalną bramą miejską o nazwie Porta Nuova, a na Twojej drodze, w centrum, pojawią się następujące obiekty i miejsca o znaczeniu historycznym i religijnym:

Skrzyżowanie Quattro Canti

Na jednej z główny ulic Palermo, czyli Via Maqueda, znajdziesz liczne kawiarnie, sklepy z pamiątkami itd. Ale Ciebie, jako turystę żądnego atrakcji stricte historycznych, przyciągnie to, co jest kilkaset metrów dalej. Tam, gdzie wspomniana Via Marqueda łączy się z Via Vittorio Emanuele. Mowa o Quatro Canti – charakterystycznym skrzyżowaniu w Palermo. Wyciągaj aparat, bo Twoim oczom ukażą się np. piękne fasady czterech kamienic ze zdobionymi fontannami, a niedaleko również (w samym centrum miasta – Piazza Pretoria) Fontannę Wstydu z XVI wieku (nazwę zawdzięcza nagim posągom). Tutaj często wsłuchasz się także w muzykę ulicznym grajków. I już zaczniesz chłonąć jedyną w swoim rodzaju atmosferę miasta. A przecież to dopiero początek zwiedzania.

Niezwykła Katedra w Palermo

Nasz przewodnik po Palermo zaprowadzi Cię do różnych miejsc, ale to powinno być jednym z najważniejszych. Mamy na myśli ciekawy zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Katedrę w Palermo. Gdy na nią spojrzysz z zewnątrz, już otworzysz szeroko oczy ze zdziwienia. Oto bowiem stoi budynek, który jest totalnym miszmaszem architektonicznym. Tu spotkały się ze sobą niemal wszystkie style (normański, arabski i inne), co było spowodowane jakże barwną i burzliwą historią wyspy. Samo wejście do surowego wnętrza nie wiąże się z żadnymi opłatami, ponieważ jesteś w miejscu kultu i pochówku monarchów (m.in. cesarza Fryderyka II Hohenstaufa).

Praktyczna porada: Polecamy wycieczkę z przewodnikiem, bo dzięki niej możesz dodatkowo skosztować tradycyjnych przysmaków Sycylii (o których wspomnimy później). Gdy jednak samemu zdecydujesz się na zwiedzanie katedry, to koniecznie udaj się na jej dach w godzinach popołudniowych – wtedy zachwycisz się panoramą miasta bez mrużenia oczu z powodu silnych promieni słonecznych (choć szerszy i cudowniejszy widok będziesz mieć z 606-metrowej góry Monte Pellegrino, gdzie znajduje się Sanktuarium Santa Rosa z relikwiami świętej Rozalii).

Przerażające i fascynujące Katakumby Kapucynów

Kolejne święte miejsce to Klasztor Kapucynów (zakonu katolickiego, którego członkowie wyznaczali rytm dnia ostrymi regułami). Jednak Ciebie znacznie bardzie zainteresuje to, co kryje się „pod podłogą”. Mowa o nietypowej atrakcji, czyli Katakumbach Kapucynów. Poczujesz się jak filmowy bohater – Rick O’Connell, który tym razem nie trafił do Egiptu, a do włoskiego Palermo. Spokojnie, mimo że jest tutaj prawie 8000 „zakurzonych” mumii, to żadna nie ożyje za pomocą księgi umarłych. Czy są to mumie tylko dawnych zakonników? Nie, bo również zamożnych osób świeckich, „składających pokłony” turystom (dosłownie!).

Warto wiedzieć: Katakumby są bardzo popularne wśród przyjezdnych, dlatego są otwarte codziennie w określonych godzinach, poza niedzielą (od października do marca). Bilet wstępu to 3 euro ulgowy i 5 euro normalny.

Pałac Normanów z Kaplicą Palatyńską

Z podziemi, w których królują mumie, warto udać się do Pałacu Normanów (Palazzo dei Normanni albo Palazzo Reale). To okazała siedziba sycylijskich królów. Jej pierwsze mury zaczęto stawiać w IX wieku. Wielki hrabia, zdolny i energiczny władca – Roger II przyczynił się z czasem (po kilkuset latach) do znacznej rozbudowy pałacu. Sam obiekt, obecnie też miejsce urzędowania sycylijskich polityków, nie jest może zbyt piękny z zewnątrz, ale w jego środku, a dokładnie na pierwszym piętrze jest wzbudzająca ogromny zachwyt, słynna Kaplica Palatyńska. Dlaczego tak podoba się turystom? Dodana na listę UNESCO jest wspaniałym dziełem sztuki. Przyciąga wzrok swoimi złotymi mozaikami i wielobarwnymi ozdobami malarskimi (tzw. polichromiami). Chcąc zobaczyć Chrystusa Pantokratora i inne cuda (wraz z apartamentami), musisz zapłacić 11 euro.

Teatro Massimo – miejsce, gdzie płakał Michael Corleone

Tej atrakcji nie możesz pominąć, szczególnie jak jesteś kinomanem i jednocześnie koneserem opery. Mowa o największym teatrze we Włoszech, mającym 8000 m2! Teatro Massimo, bo tak brzmi jego piękna nazwa, otwarty został pod koniec XIX wieku. W całej Europie tylko Opera Wiedeńska i Paryska są bardziej rozbudowane, ale za to obiekt sycylijski ma perfekcyjną, czystą akustykę. Zaprojektowany przez architekta Giovanniego Battistę Filippo Basile’a jako Teatro Massimo Vittorio Emanuele, uważany jest przez większość turystów i mieszkańców za najpiękniejszy budynek w mieście. Co nie dziwi, gdyż ten teatr operowy, którego nazwa nawiązuje do samej konstrukcji, jak i występującego zespołu artystycznego, reprezentuje różnorodne style architektoniczne – od klasycznego, po barok i elementy arabskie!

To właśnie w tym miejscu często występował na początku XX wieku „król tenorów”, czyli Enrico Caruso. Ale wszyscy miłośnicy kina gangsterskiego znają ów budynek z pewnego filmu. Nie byle jakiego, bo z trzeciej części „Ojca Chrzestnego”. Reżyser Francis Ford Coppola finałową, najlepszą scenę, nakręcił wewnątrz Teatro Massimo oraz na jego schodach otoczonych posągami lwów. Kto oglądał, ten wie. Ten pamięta załzawione oczy podstarzałego Michaela Corleone, opłakującego śmierć własnej córki. Patronka miasta – święta Rozalia niestety nie ocaliła dziewczyny.

Średniowieczny Kościół San Giovanni degli Eremiti

W centrum miasta jest jeszcze jeden dawny obiekt kultu religijnego, którego nie sposób przegapić. Przewodnik po Palermo wskaże go od razu, a jest nim San Giovanni degli Eremiti. Kościół postawiony w epoce średniowiecza, charakteryzujący się czerwonymi kopułami. Owe kopuły to symbol miasta. Ich zdjęcia bardzo często pojawiają się na widokówkach, stąd możesz ja kojarzyć nawet, jeśli nigdy nie byłeś w Palermo.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Palermo?

Wydaje się, że chcąc dokładnie zwiedzić każdy z wymienionych wyżej zabytków, należy spędzić w sycylijskiej stolicy co najmniej kilka dni. Czy faktycznie? Tak, choć przewodnik po Palermo przekonuje, że jednodniowa wycieczka też wystarczy do tego, by zakochać się w północno-zachodniej Sycylii – jej krajobrazie, atmosferze, architekturze i średniowiecznych skarbach.

Optymalnie polecamy jednak wizytę rozłożoną na maksymalnie 4 dni. Taki czas pozwoli na spokojny spacer i zajrzenie do każdej części miasta (nie tylko centrum). Wtedy odwiedzisz też takie ciekawe miejsca, jak: Muzeum Majoliki Stanze al Gienio (w którym możesz… spać w pokojach B&B, ale my poniżej wybraliśmy inne, równie komfortowe noclegi), Muzeum Marionetek (z kolekcją 5000 lalek!), urokliwy Ogród Botaniczny (12000 gatunków roślin z całego świata!) i Parco d’Orléans (jedyny park park ornitologiczny we Włoszech, zamieszkiwany przez wiele gatunków ptaków, także egzotycznych i śródziemnomorskich).

Praktyczna porada: Jeśli nie jesteś pewny, od czego zacząć zwiedzanie, z pomocą przyjdzie CIT. Jest to Centrum Informacji Turystycznej, dzięki któremu uzyskasz wskazówki związane z zabytkami i ujrzysz mapę z zaznaczonymi najważniejszymi obiektami, w tym z trasą dla turysty.

Co zobaczyć w Palermo w jeden dzień?

Co jednak, gdy Palermo jest tylko jednym z wielu przystanków w naszej tygodniowej wyprawie po południowej Europie? Gdy mamy niewiele czasu, a chcielibyśmy w jedną dobę ujrzeć te najważniejsze, powyżej opisane obiekty. Bez paniki. Okazuje się, że bez konieczności nocowania, w ciągu dnia tak wykorzystasz dostępne godziny, że otworzysz wrota do Pałacu Normanów, a tam zajrzysz do Kaplicy Palatyńskiej. Mało tego, odwiedzisz Katedrę w Palermo i przepiękny Teatr Massimo i spojrzysz na czerwone kopuły kościoła San Giovanni degli Eremiti. Czeka Cię zatem trzykilometrowy spacer, po którym odpoczniesz przy Fontannie Wstydu na głównym placu. Wiele oczywiście zależy od Twojej kondycji. Jeżeli przybędziesz tutaj latem, to przeszkodą może być upał ale dasz radę! Szczególnie gdy wybierzesz najlepszą trasę, zaczynającą się przy katedrze, a kończącą przy Teatrze Wielkim (to tylko kilkaset metrów odległości).

Na co uważać w Palermo?

Przewodnik po Palermo powinien też uczulać turystów, kiedy muszą mieć się na baczności. Statystyki podają, że stolica Sycylii nie należy do czołówki miast, w których odnotowuje się wysoki wskaźnik przestępczości. Mimo to będziesz poruszał się po bardzo dużej aglomeracji, stąd możesz napotkać na swej drodze kieszonkowca. Zdarzają się drobne kradzieże na starym rynku, w okolicach skrzyżowania Quattro Canti, gdy po placu przechadza się mnóstwo turystów.

Praktyczna porada: Zabezpiecz cenne przedmioty, nie pozostawiaj ich w aucie. Uważaj, gdzie i jak trzymasz torebkę, głęboko schowaj portfel. Nie odwiedzaj samotnie mających złą sławę dzielnic (np. ZEN).

A co z mafią? Czy należy się jej bać? Sędziowie śledczy Giovanni Falcone i Paolo Borsellino (od których pochodzi nazwa lotniska), nie okazywali strachu. Doprowadzili do największego procesu członków mafii w historii (skazali 362 gangsterów). Przez co niestety wkrótce zginęli w wyniku zamachu. Ty jednak nie musisz obawiać się gangsterów. Od lat 80. minęło już sporo czasu, dziś zorganizowane grupy przestępcze nie stanowią aż takiego zagrożenia. Bardziej prawdopodobne, że będąc kobietą zostaniesz zaczepiony i wygwizdany przez tzw. tascios niż jako kierowca wypożyczonego auta będziesz musiał ustąpić pierwszeństwa mafijnemu bossowi.

Czy w Palermo jest drogo?

O tym włoskim mieście mawia się, że jest malownicze, lecz drogie. Czy to prawda? Tak. Bo koszt życia w Palermo jest 40% wyższy niż w Polsce. A więc, przeliczając, dla jednej osoby wynosi on średnio 1000 euro (plus/minus). Sporo kosztuje wyżywienie – jakieś 29 euro dziennie. Za zwykły obiad w restauracji trzeba zapłacić 12 euro i więcej, a za fast food około 9 euro. Dlatego jako podróżny musisz mieć przy sobie sporo gotówki. Najmniej 1600 euro, jeśli chcesz spędzić tam dwutygodniowe wakacje (nie wszędzie możesz dokonywać transakcji kartą).

Co warto zjeść w Palermo?

Skoro już podjęliśmy temat wyżywienia, to warto nachylić się nad talerzem, nie przejmując się cenami. Nasz przewodnik po Palermo skusi Cię do spróbowania różnych dań i przystawek, typowych dla kuchni sycylijskiej. Dzięki nim jeszcze bardziej zostaniesz wchłonięty w miejscowy klimat.

Dawniej, nieżyjący poeta Jarosław Iwaszkiewicz w liście do córki pisał takie oto słowa „Chodzę po Palermo jak po Sandomierzu, tylko jedzenie tutaj gorsze”. Czy miał rację? Trudno cofnąć się do XX wieku, aby przekonać się o słuszności tej opinii. Ale jedno jest pewne – dzisiaj w stolicy Sycylii zjesz smacznie w kultowych restauracjach, próbując lokalnych dań. Jest na bogato! A zapachy dolatujące z kuchni łechcą narząd węchu.

Najsłynniejsze potrawy i produkty

Czytając ten przewodnik po Palermo, nie skupiaj się tylko na szybkim pożeraniu pizzy na grubszym cieście, z gęstym sosem pomidorowym (Pizza Sfincione). Są równie pyszne, tradycyjne potrawy, których musisz posmakować. W znanym lokalu o nazwie Antica Focacceria San Francesco (działającym od 1834 roku) będziesz zajadał się kanapką z cielęcą śledzioną (Pane con la milza).

Idąc natomiast na bazar w dzielnicy Vucciria odkryjesz smaki street food. Z kolei w historycznym porcie La Cala przekonasz się, czym są świeże owoce morza i ryby. Z dań głównych, bazujących na dość prostych składnikach, króluje np. Arancini. To smażona „kulka” (raczej „zaokrąglony stożek”) z nadzieniem ryżowym. Poza nią na stole pojawiają się także makarony i pasty. A w ramach deseru proponowane są Cannoli – kruche rurki z kremem z sera ricotta. W gorące, letnie dni ugasisz pragnienie granitą (mrożonego napoju z domieszką cukru). A jeżeli jesteś maniakiem słodkości, to poliżesz lody w maślanej bułce albo napijesz się wzmocnionego wina Marsala.

Sicilian cannoli, traditional italian dessert with ricotta cheese. Close up of cannoli on a blurred Sicilian seaside landskape background
Sycylijskie cannoli, tradycyjny włoski deser z serem ricotta. Zbliżenie na cannoli na rozmytym tle sycylijskiego nadmorskiego krajobrazu licencja: shutterstock/By Ugis Riba

Najlepsze plaże w Palermo

Co możesz robić jeszcze robić, gdy spędzasz dłuższy urlop na Sycylii, ale w sezonie letnim? Wylegiwać się na jednej z wielu wspaniałych plaż Morza Tyrreńskiego. Całe wybrzeże jest usiane takimi miejscami. Jakże czystymi, gdzie będziesz spacerował po miękkim, jasnym, złocistym, gorącym piasku i delikatnych kamykach, które nie poranią Twoich stóp.

Mondello Beach - Palermo, Sicily, Italy
Plaża Mondello – Palermo, Sycylia, Włochy, licencja: shutterstock/By Thomas Kauroff

Wśród najlepszych plaż, co potwierdza każdy przewodnik po Palermo, możemy wymienić m.in.:

  • Spiaggia di Balestrate (kilkukilometrowa plaża w małej miejscowości Balestrate, ponad godzinę drogi od Palermo; łagodne zejście do morza i możliwość uprawiania windsurfingu oraz paddleboardingu to zalety, które spodobają się każdemu turyście oraz miłośnikowi sportów wodnych);
  • Spiaggia di Capaci (znajduje się w mieście Capaci, zapewnia pełny relaks i idealne warunki do kąpieli dla całe rodziny; jeżeli nie masz lęku wysokości, to śmiało wejdź na szczyt Pizzo Manolfo – to punkt widokowy, z którego zobaczysz wybrzeże i prowincję Palermo);
  • Spiaggia di Mondello (jak sama nazwa wskazuje, plaża ta położona jest w miejscowości Mondello między dwoma wzgórzami, nad zatoką; jej znaki rozpoznawcze to biały brzeg mający kształt litery „C” i błękitna, bardzo czysta woda);
  • Spiaggia di Cefalù (tę plażę nie znajdziesz blisko Palermo, bo jest do niej 68 km, ale i tak powinieneś się tam udać, aby zwiedzić ruiny zamku Castello di Cefalù zbudowanego ponad 240 m n.p.m.);
  • Spiaggia Vergine Maria (w dawnych czasach mała przystań rybacka, obecnie dzika plaża, aczkolwiek popularna wśród turystów ze względu na położony obok rezerwat przyrody z Gorą Pielgrzymów na czele);
  • Spiaggia Torre Conca (bardzo różniąca się od pozostałych; kamienista i jednocześnie stroma, lecz otaczające ją klify i porośnięte wzgórza są na tyle piękne, że warto trochę się nagimnastykować przy schodzeniu do morza).

Pięć polecanych hoteli w stolicy Sycylii

Palermo słynie też z mających dobre opinie hoteli. Bez problemu zarezerwujesz więc nocleg, aby cieszyć się z wymarzonego wypoczynku. Trudno opisać tutaj wszystkie, dlatego wybraliśmy pięć takich obiektów. Każdy o wysokim standardzie.

Casa Nostra Boutique Hotel & Spa – zabookuj tutaj

Adres: 134 Via Sant’Agostino, 90134 Palermo, Włochy

Ten trzygwiazdkowy hotel znajduje się tylko 500 m od Katedry w Palermo. Jego nazwa, jak sam przyznasz, jest bardzo kreatywna, zabawnie zmieniająca słowo kojarzące się sycylijską mafią. Obiekt ma ciekawą ofertę: od usług konsjerża, po minibar i obsługę pokoju. Jako zakwaterowany turysta będziesz mieć do dyspozycji prywatną łazienkę z prysznicem. Odprężysz się w centrum spa, wypożyczysz rower i skorzystasz z płatnego transferu lotniskowego.

Suk Ballarò – zarezerwuj w tym miejscu

Adres: 7 Via Porta di Castro, 90134 Palermo, Włochy

Czterogwiazdkowy hotel Suk Ballarò niedaleko Teatro Massimo, 600 metrów od Fontanny Pretoriańskiej. Z klimatyzowanymi pokojami dla niepalących. Dobrze wyposażonymi, podobnie jak prywatne łazienki (szafa, telewizor z płaskim ekranem, prysznic, czysta pościel, darmowy zestaw kosmetyków i oczywiście także bezpłatny dostęp do WiFi).

Valguarnera Studio Apartments – zabookuj tutaj

Adres: 12 Vicolo Valguarnera, 90133 Palermo, Włochy

Cztery gwiazdki to nie przypadek. Valguarnera Studio Apartments ma długą nazwę, ale warto, abyś ją zapamiętał. Poza typowymi usługami, jak w innych hotelach, ten obiekt dodatkowo oferuje np. opcję zakwaterowania, w której będziesz mógł wyjść na balkon. Bardzo blisko znajduje się dworzec kolejowy Palermo Centrale, dlatego z łatwością dojedziesz do tego hotelu, jeśli będziesz poruszał się po mieście pociągiem.

Family Affair Palermo – zabookuj w tym miejscu

Adres: Via XX Settembre 57, 90141 Palermo, Włochy

Family Affair Palermo to elegancki apartament w centrum miasta. Zgodnie z nazwą, dobrze w nim wypoczywa każda rodzina. Pełny komfort jest możliwy, dzięki pomocnemu personelowi. No i samo położenie – bardzo blisko jest przecież targ Vucciria. Stąd na śniadanie zjesz lokalne sery, owoce i inne potrawy. Co może zaskakiwać, w nocy panuje w pokojach cisza, mimo że na zewnątrz tętni życie.

Meridiana B&B – zarezerwuj tutaj

Adres: 294 Corso Pietro Pisani, 90129 Palermo, Włoch

Ostatni z polecanej piątki hoteli, to pensjonat Meridiana B&B. Włoskie śniadania wliczone w cenę pobytu to nie wszystko. Jest jeszcze bezpłatnie WiFi (co jest typowe) i wspólny salon oraz taras (co nie jest tak często spotykane w takich obiektach). I też, jak w przypadku Casa Nostra Boutique, Meridiana B&B, ma do zaproponowania płatny transfer lotniskowy (pensjonat jest bowiem położony 29 km od portu Falcone-Borsellino).

Podsumowanie – jednak urzekające Palermo

Tim Jepson, brytyjski podróżnik i dziennikarz w swoim przewodniku napisał, że sycylijska stolica to „miasto chaotycznego ruchu ulicznego, biedy i miejscami nędznych knajp”. Jednak w tej samej książce dodał, że „to jedno z najbardziej fascynujących włoskich miast”. A więc kontrast. Lecz niezwykłe zabytki, śródziemnomorski klimat, bogactwo smaków i olśniewające widoki oraz przemili mieszkańcy sprawiają, że brzydota gdzieś odchodzi na dalszy plan. Ma się nawet wrażenie, że nad budynkami unosi się niewidzialny, ale namacalny, opiekuńczy duch – Geniusz Palermo, symbol miasta i jego świecki patron.

Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?

Kiedy jechać do Palermo? Najlepszy czas na wycieczkę

Następny

Dodaj komentarz