Palermo – sama ta nazwa sprawia, że jest nam gorąco. Nic dziwnego. Wszak to miasto położone na Sycylii. Dokładniej na północnym brzegu wyspy, nad błękitnymi wodami Morza Tyrreńskiego. To raj dla miłośników zabytków i plażowania. Jako sycylijska stolica i największe miasto w regionie, zachwyca różnorodnością. Rodzi się jednak pytanie: kiedy jechać do Palermo? Jak zaplanować tam swój urlop, aby cieszyć się z niego w stu procentach? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Dlaczego Palermo to tak niezwykłe miasto?
Obok Katanii to metropolia, w której zabytki „wyrastają spod ziemi” na każdym kroku. Co prawda, wulkan Etna jest bardziej oddalony, ale w samym mieście i jego okolicach też jest multum atrakcji. Mowa chociażby o pałacu Normanów z godną zapamiętania kaplicą Palatyńską czy kościele San Giovanni degli Eremiti, który przyciąga wzrok charakterystycznymi czerwonymi kopułami. Są to tak majestatyczne, jedyne w swoim rodzaju budowle, że nawet spodobają się ludziom, których nie interesują żadne obiekty o znaczeniu sakralnym.
Chcąc obejrzeć je wszystkie dokładnie, musisz zaplanować podróż wcześniej. Najlepiej, jeśli pobyt w Palermo potrwa co najmniej dwa dni. Ale wielu turystów zaleca, aby poszerzyć ten czas o tydzień. Wszak stolica Sycylii ma na tyle bogatą kulturę, że nie poznasz jej na szybko. Podobnie jest też z historią, o której więcej przeczytasz w naszym osobnym, dość szczegółowym przewodniku po Palermo. Dodajmy do tego wyjątkową kuchnię, gdzie mieszają się smaki arabskie, włoskie i hiszpańskie (zjesz tam nie tylko pizzę czy makaron). Zanim jednak przystąpisz do spożywania potraw i zwiedzania, zastanowisz się, kiedy jechać do Palermo.
Jaki jest klimat w Palermo?
Pamiętasz, jak dziesięć lat temu w styczniu z powodu mrozów w Polsce pojawiły się problemy polegające na paraliżu komunikacji kolejowej? Właśnie w 2014 roku usłyszeliśmy z ust jednej pani minister: „sorry, mamy taki klimat”. Mimo że dzisiaj u nas srogie, niskie temperatury nie zagrażają wszystkim dojeżdżającym do pracy pociągiem, to i tak co roku pada słynne stwierdzenie: „zima zaskoczyła drogowców”. Dobrze, że nikt już nie wini za to klimatu i stara się działać, gdy faktycznie zimowa aura przeszkodzi w normalnym funkcjonowaniu.
W Palermo to niemożliwe, by pogoda mocno dała się we znaki mieszkańcom (śniegiem pokryty jest tylko szczyt Etny). Skoro znajduje się na Sycylii, to jasne jest, że panuje tam klimat śródziemnomorski. A więc czekają Cię łagodne i jednocześnie wilgotne zimy oraz suche, bardzo ciepłe lata. O tym, jakie temperatury są wiosną i jesienią, dowiesz się z poniższych rozdziałów. Jedno jest natomiast pewne – słonecznych dni tam nie brakuje, a bardzo zachmurzone niebo to raczej rzadki widok.
Jaka jest pogoda w Palermo w poszczególnych porach roku?
Wiesz już, ile dni będzie Ci potrzebne na zwiedzenie Palermo wzdłuż i wszerz, zajrzenie do każdego zakamarka. Lotów do tego włoskiego miasta jest sporo, kursy odbywają się regularnie. Samoloty startują z kilku miast w Polsce i lądują bezpośrednio na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Falcone – Borsellino. Bilety nie są drogie, a sama podróż trwa raptem 2,5 godziny. Jednak, czy każda pora będzie dobra na taki lot? Czy wszystkie miesiące nadają się do tego, aby z uśmiechem spędzić urlop? Sprawdźmy!
Jak wygląda lato w Palermo i jak długo trwa?
Sezon letni w stolicy Sycylii (jak i na całej wyspie) zaczyna się wraz z nastaniem czerwca. Kończy się natomiast w początkach września. Największe upały „zaatakują” Cię w sierpniu. Wówczas słupki termometrów wskażą średnio 30 stopni w dzień, natomiast w nocy około 23 stopni. Deszcz? Spadnie może w ciągu jednego dnia, ale nie w postaci wielkiej ulewy.
Warto wiedzieć: Zdarza się, że temperatura przekroczy 40 stopni Celsjusza. Wpływ na to ma tzw. sirocco, czyli gorący i suchy wiatr znad basenu Morza Śródziemnego. Nie jest przyjemnie, gdy jednocześnie odczuwamy potężny upał, a w wyniku wiania w powietrzu unosi się pył i piasek.
Co z tą zimą w Palermo?
Kiedy jechać do Palermo? Zimą! Ktoś wykrzyknie. Ale czy na pewno będzie mieć rację? Nie do końca, chyba że celem jego wyprawy będą głównie wnętrza zabytków. Okres zimowy jest ogólnie łagodny. Trwa od grudnia do lutego. Nie są straszne minimalne temperatury. Wynoszą aż kilkanaście stopni nawet w styczniu i lutym. Również nocami nie jest zimno. Żadnych minusowych wartości – nie ma mowy, że temperatura powietrza spadnie poniżej zera. Ba! Nawet nie zajdzie do wartości mniejsze niż 5 stopni.
Jest jednak wilgotno i deszczowo. Ale czy aż tak bardzo, żeby zrezygnować z wyjazdu? Nie. Maksymalnie przez 7 dni w jednym zimowym miesiącu czeka Cię spacer z parasolem w dłoni. Są to na szczęście przelotne opady, nie przeszkadzające w wycieczce.
Kiedy i jaka jest wiosna w Palermo?
Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym. Oznacza to, że wiosną zazwyczaj jest pięknie. Czy w Palermo również? Jak najbardziej! Już w marcu, kiedy rozpoczyna się ta pora roku, jako turysta zauważysz zieleniące się krajobrazy i poczujesz zapach kwitnących kwiatów. Do końca maja temperatura będzie stopniowo wzrastać, co będzie skutkować jednocześnie napływem turystów z różnych stron świata. Nic dziwnego. 23-24 stopnie Celsjusza i maksymalnie 3 lekko deszczowe dni to przecież wymarzona aura pogodowa.
Czy jesień w Palermo też jest fajna?
Trwająca od września do listopada jesień w Palermo też jest korzystną porą dla turystów. Bo wciąż jest ciepło, nawet w październiku i listopadzie. Wtedy możesz się spodziewać się aż 20 stopni Celsjusza! Nieważne, że w ciągu dnia, szczególnie w południe nadciągają chmury. Jest ich za mało, aby zakryły całe niebo (deszczu najwięcej spodziewaj się pod koniec jesiennych dni). W nocy również jest łagodnie pod względem pogody.
Jaka jest średnia temperatura wody w Morzu Tyrreńskim?
Duża cześć turystów leci na Sycylię, aby zażywać morskich kąpieli i opalać się na słynnej plaży Mondello. Jeżeli także należysz do tej grupy, to musisz poznać średnią temperaturę morza. Okazuje się, że tuż przy samym wybrzeżu osiąga ona wartość 20,1 stopnia Celsjusza. Jak to się ma w rozłożeniu na poszczególne pory roku?
Latem będzie pływał w Morzu Tyrreńskim, ciesząc się, że woda jest bardzo ciepła. Już 25,3 stopnie Celsjusza są wymarzone, a co dopiero 28,3 (takowa maksymalna wartość jest w połowie sierpnia – to najlepszy czas na kąpiele). Lecz także jesienią nadal śmiało możesz wchodzić do wody i cały się w niej zanurzać – jej temperatura zmniejszy się tylko o kilka stopni. Z kolei zimą minimalnie wyniesie 14 stopni! Dla morsów to naprawdę sporo, skoro kąpią się w przeręblach.
Kiedy jechać do Palermo – podsumowanie
W Palermo, jak już wspominaliśmy w naszym przewodniku, przez 2530 godzin w ciągu roku świeci słońce! To jedno z najbardziej gorących miast europejskich. Planując swoją wycieczkę w ten rejon Włoch powinieneś wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Czego szukasz w tej metropolii? Jeżeli lubisz przebywać w tłumie ludzi i pragniesz wrócić do domu z równą, brązową opalenizną, to sezon letni okaże się idealny.
Jednak, jeśli jesteś turystą, dla którego najważniejsze jest zwiedzanie zabytków i irytują Cię duże skupiska przyjezdnych, to najlepiej wybierz się wiosną albo na początku jesieni. Te pory roku, z łagodnymi temperaturami zapewnią optymalne warunki. Wtedy również znajdziesz tańsze bilety lotnicze i mniej zapłacisz za pamiątki. Dzięki powyższemu tekstowi już wiesz, kiedy jechać do Palermo.
Autor: Przemysław Jankowski – Człowiek, który zakochał się w majestatycznych Górach Skalistych (po kilku miesiącach w Kanadzie nie mogło być inaczej). Poza tym wielki fan polskich jezior, nawet tych najmniejszych. A także pasjonat rowerowych wycieczek i odkrywania pięknych miejsc w swoim kujawskim regionie. Zawsze chciał być jak Indiana Jones – badać stare zabytki w najdalszych zakątkach świata, ratować przed grabieżą „magiczne” artefakty i doświadczać przygód przez wielkie P. To gdzie teraz na wyprawę!?